دنیای متاورس metaverse چیست ؟

در حالی که اصطلاح متاورس ممکن است برای برخی جدید باشد، تقریباً سه دهه است که مفهوم آن شناخته شده میباشد. نیل استفنسون، نویسنده آمریکایی داستان های علمی تخیلی، متاورس را در رمان خود با نام Snow Crash در سال 1992 معرفی کرد. در این رمان (مانند سایرین در ژانر خود)، کاربران از متاورس به عنوان راهی برای فرار از دنیای آینده نگر و عمدتاً دیستوپیایی استفاده می کنند.

متاورس

در طول 30 سال گذشته، این صنعت پایه‌های یک متاورس غیرداستانی را آجر به آجر روی هم چیده است. هدست های واقعیت مجازی ارگونومیک تر و مقرون به صرفه تر شده اند. ضریب نفوذ اینترنت جهانی به طور پیوسته افزایش یافته است. محبوبیت بازی های آنلاین، که اغلب به سطوح مسابقات می رسد، امکان تصور و اجرای آواتارهای دیجیتال پیچیده، دارایی های دیجیتال قابل تجارت و حتی املاک دیجیتال را فراهم کرده است.

در واقع، فیسبوک اولین شرکتی نیست که فکر میکنید وارد حوزه متاورس شده است.

دیستنرالند با سرمایه 25.5 میلیون دلاری پشتیبانی می شود و یک سازنده محیط واقعیت مجازی، آواتارهای قابل تنظیم، بازاری با قابلیت رمزنگاری، کیف پول دیجیتال و یک سیستم حاکمیتی را در اختیار کاربران قرار می دهد. فیس بوک به دنبال ایجاد یک تجربه مشابه است، اما تجربه ای که با رسانه های اجتماعی غیر AR/VR از قبل موجود تلاقی می کند.

متاورس چیست؟

اصطلاح Metaverse که برگرفته از رمان علمی تخیلی «Snowcrash» در سال 1992 است، توسط نیل استفنسون به عنوان جانشین اینترنت ابداع شد و دیدگاه استفنسون از چگونگی تکامل یک دنیای دیجیتال در آینده نزدیک را تشکیل می دهد.

Metaverse

ممکن است از فیلم‌هایی مانند «Ready Player One» و «Matrix» ایده‌ای در مورد اینکه زندگی در متاورس چگونه می‌تواند باشد به دست آورده باشید. تجربیات خارق العاده مقالات زیادی برای ارائه تعاریف و استانداردهای مختلف برای متاورس وجود دارد، و در اینجا چند مورد از محبوب ترین آن ها را برای شما شرح خواهیم داد؛

بر خلاف متاورس متمرکز اوسیس در فیلم Ready Player One، جوامع فناوری بر این باورند که متاورس باید یک اکوسیستم باز و قابل تعامل باشد و تحت سلطه هیچ شرکتی نباشد. همانطور که مارک زاکربرگ گفت: ” پرسیدن اینکه آیا شرکتی در حال ساخت یک متاورس است یا خیر، به همان اندازه مضحک به نظر می رسد که از یک کمپانی بپرسیم اینترنت آنها چگونه کار می کند.

در همان زمان , کمپانی های Roblox و Epic Games که در حال حاضر بیشترین سهام Metaverse را به خود اختصاص داده اند، بر این باورند که metaverse باید ژن‌های غیر متمرکز داشته باشند و از انحصار یافتن جلوگیری کنند . مدیر عامل Roblox ” نیل ریمر نیز تاکید کرد : «انرژی پیرامون متاورس از سوی کاربران می آید، نه شرکت.». هر کس , از طریق ایجاد محتوا , برنامه‌نویسی , و طراحی بازی , خود را برای متاورس آماده می‌سازد . هرچه مشارکت و همکاری در این زمینه بیشتر باشد متاورس ارزشمند تر خواهد شد .”

برای سالیان متمادی اینترنت اغلب به عنوان یک کاتالوگ دو بعدی مملو از هایپر لینک‌ها شناخته می شد، اما اکنون در نهایت با پتانسیل ۳ بعدی که برای آن ایجاد شده است جذاب تر به نظر می‌رسد و نحوه کار، خرید، زندگی ما را تغییر می‌دهد. اما دنیای متاورس تا چه حد قرار است بزرگ شود و چه نقش و جایگاهی در زندگیمان ایفا خواهد کرد؟

افزایش اقتصاد دیجیتال جهان شاهد تغییر عمده‌ای از اقتصاد واقعی به اقتصاد دیجیتال است و ادغام این دو از زمان همه‌گیر شدن جهانی به شدت تسریع یافته است .

به قدری دنیای دیجیتالی وسعت یافته که برند های تجاری مثل Balenciaga تصمیم گرفتند آخرین مجموعه خود را در یک بازی ویدئویی به نمایش بگذارند . متاسفانه یا خوشبختانه همه گیری کووید 19 فرهنگ کسب و کار ما را تغییر داد ، افزایش تجارت الکترونیک را تسریع بخشید ، و نحوه عملکرد بسیاری از کسب و کار ها را متحول کرده است. برخی از پیشگامان صنایع برای اولین بار در ساخت بازی های متاورس ، مد ، هالیوود و ارزهای دیجیتالی حضور دارند . هیچ گزینه‌ای برای پیوستن به این بازی جدید وجود نخواهد داشت . در غیر این صورت ، شما به عنوان یک شرکت زنده نخواهید ماند.

بازار اقلام دیجیتال که به صورت NFT نیز شناخته میشوند، در حال حاضر بیش از 10 میلیارد دلار را به خودش اختصاص داده است، و برای اینکه اقلام دیجیتال ارزش واقعی و پایدار داشته باشند، باید مستقل از نهادی وجود داشته باشند که ممکن است هر لحظه تصمیم به حذف یا غیرفعال کردن آنها بگیرد.

به همین دلیل است که NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض)،به عنوان آخرین کاربرد در فن‌آوری بلاکچین ، وارد صحنه شده‌است. “غیر قابل تعویض”بودن NFT ها به این معنی است که منحصر به فرد هستند و نمی‌توانند جایگزین چیز دیگری شود . بنابراین ارزش NFTها به عنوان تایید ایجاد شی دیجیتال به عنوان ” منحصربفرد ” شناخته می‌شود و ایجاد دیجیتال می‌تواند چیزی باشد, از جمله معماری دیجیتال . کریستا کیم , هنرمند تورنتو , اولین خانه دیجیتالی تحت حمایت NFT را بیش از نیم‌میلیون دلار فروخته‌است . این هزینه بیش از یک خانه واقعی در بسیاری از شهرهای آمریکای شمالی است.

گرایش دیگر در دنیای متاورس , سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مجازی است . معاملات املاک و مستغلات در جهان مجازی به عنوان بخشی از آشفتگی بازار NFT که در سال ۲۰۲۱ آغاز شد , افزایش‌یافته است . یک قطعه زمین مجازی در دنیای آنلاین بازی دیسنترالند بر بستر شبکه بلاکچین برای بیش از ۹۰۰,۰۰۰ دلار به تازگی فروخته شده‌است. در فضای متاورسی مثل سندباکس و دیسنترالند، مردم می‌توانند مجموعه‌های هنری NFT خود را نمایش دهند, با دوستان خود قدم بزنند , از ساختمان‌ها دیدن کنند و در رویدادها شرکت کنند . این ممکن است یک شوخی برای بسیاری از مردم باشد , اما قطعا ً یک حوزه جالب و احتمالا ً پر سود برای طراحان جهت استفاده از مهارت‌های طراحی آن‌ها در دنیای فیزیکی و گسترش آن در دنیای مجازی محسوب میشود.

متاورس

تاثیر متاورس بر کسب و کار ها

ظهور بلاک چین، دارایی‌های دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) باعث افزایش تقاضا برای متاورس می‌شود. متاورس به عنوان یک فضای واقعیت مجازی تعریف می‌شود که در آن کاربران می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. یک اکوسیستم بسیار وسیع و غنی که شامل دروازه ها، پلتفرم ها و زیرساخت های فراجهانی، و همچنین انواع ارائه دهندگان خدمات برای ارتقای تجربه خدمات اجتماعی, گیمینگ و اقتصادی به مشتریان است.

تاثیر متاورس بر تحصیلات

در حالی که تجربه آموزش از راه دور در حال حاضر بسیار بهبود یافته است، ما انتظار داریم که متاورس به طور طبیعی تغییرات فضایی را در سراسر صنعت آموزش در پنج سال آینده ایجاد کند. دنبال کردن دانش دیگر محدود به کلمات، تصاویر و سخنرانی‌های در دسترس نخواهد بود، بلکه برای گنجاندن تجربه‌ای همه جانبه در متاورس تصور می‌شود.

آموزش و تحصیل در عصر متاورس به هیچ وجه محدود به یک تجربه یادگیری واقع بینانه نیست. ما متاورس را به عنوان زمین بازی آزمایشی طبیعی برای بخش آموزش می بینیم. متاورس از طریق همکاری و ایجاد یک چارچوب استاندارد برای ایجاد یک اکوسیستم دیجیتال مشترک، به اشتراک گذاری منابع آموزشی با کیفیت بالا در مقیاس جهانی را تحقق خواهد بخشید که از طیف وسیعی از مخاطبان در همه سنین و طبقات اجتماعی بهره می‌برد و آموزش را تبدیل به یک تلاش مادام العمر و واقعی خواهد کرد.

شرکت‌هایی که تاخت و تاز خود را به متاورس آغاز کرده‌اند به ما کمک می‌کنند تا احتمالات نامحدودی را در آینده یادگیری تصور کنیم و یک تجربه همه‌جانبه از مطالعه فضا و تاریخ در متاورس را نشان دهیم . با بسیاری از ” بازیکنان برتر ” که در حال حاضر تمرکز خود را بر بخش آموزش و پرورش اعلام کرده‌اند، باز کردن امکانات نامحدودی در یادگیری در متاورس به مساله زمان بر میگردد.

تاثیر متاورس بر اقتصاد

متاورس دنیای کاملاً جدیدی از چشم‌اندازهای اقتصادی را باز می‌کند، از رویدادهای موسیقی مجازی گرفته تا محصولات مبتنی بر NFT. با توجه به پتانسیل گسترده آن در بهره مندی از دنیای دیجیتال، بسیاری از غول های بزرگ فناوری در حال حاضر جهش کرده و وارد دنیای متاورس شده اند. دنیای واقعیت مجازی به متخصصان و افرادی نیاز دارد که می خواهند مهارت های خود را در این اکوسیستم ایجاد کنند.

هدف این گواهی ارائه درک عمیق‌تر از متاورس و ارائه نگاهی اجمالی به آینده در حال ظهور وب و نحوه تعامل ما با آن است. تکمیل موفقیت آمیز این گواهینامه به شما این امکان را می دهد که متاورس را به شیوه ای موثرتر درک کنید و مزیت قابل توجهی را در دنیای دیجیتالی تازه در حال ظهور به شما بدهد.

آیا متاورس بیگ بنگ بعدی خواهد بود؟

به گفته خیلی ها متاورس همان تغییر بزرگی است که کل جهان قرار است فرا گیرد و آن را به عنوان بیگ بنگ بعدی میشناسند. “متاورس” یک اصطلاح بسیار مبهم است. به طور کلی، به جهان‌های مجازی اشاره می‌کند که در آن افراد (با استفاده از آواتار) می‌توانند بازی کنند، کار کنند، چیزهایی بسازند و مبادله کنند با به تماشای کنسرت‌های مجازی بروند، معاشرت کنند و موارد دیگر. برخی فکر می کنند که یک تنها متاورس بزرگ وجود خواهد داشت، در حالی که برخی دیگر تعداد زیادی از دنیای متاورس را متصور می شوند.

متاورس را می‌توان به عنوان یک محیط دیجیتال شبیه‌سازی شده تعریف کرد که از واقعیت تقویت‌شده (AR ) ، واقعیت مجازی (VR ) و بلاکچین همراه با مفاهیم رسانه‌های اجتماعی تشکیل شده که از فضاهایی برای تعامل غنی با کاربر با تقلید از دنیای واقعی استفاده می کند.

مسائل پیش روی متاورس

رسانه‌های اجتماعی را همانطور که امروزه وجود دارد، اما یکپارچه‌تر و فراگیرتر در نظر بگیرید. مفهوم متاورس که اخیراً با تغییر نام فیسبوک به عنوان متا به جریان اصلی تبدیل شده است، نحوه زندگی ما در جهان اطراف را تغییر خواهد داد.

متاورس

علاوه بر فضاهای دیجیتالی دوبعدی، کاربران اکنون واقعیتی همه جانبه خواهند داشت که گهگاه می توانند در آن ساکن شوند.

سازندگان و طراحان محتوا (مخصوصاً کارشناسان مدل سازی سه بعدی و ساخت دنیای واقعیت مجازی) می توانند انتظار فرصت های جدیدی را در راه پیش رو داشته باشند.

متاورس اقتصاد جدیدی را باز می کند که در آن می توان ثروت را با استفاده از ارزی متمایز اما مرتبط با دنیای واقعی ایجاد کرد، تجارت کرد و افزایش داد.

متاورس تکامل فناوری های جدید را برای اجرای خود ضروری می کند. به عنوان مثال، برای شبیه سازی حضور در دنیای واقعی به یک “من دیجیتال” یا کپی دیجیتالی برابر با اصل یک شخص نیاز دارید.

نگرانی‌هایی در مورد حریم خصوصی داده‌ها، امنیت، تنوع و رفتار اخلاقی وجود دارد – مشکلات دنیای واقعی که ممکن است در فضای مجازی بعد جدیدی به خود بگیرد.

نقش مهم متاورس درکسب درآمد  به کمکصنایع بازی سازی

بازی کردن یکی از راه‌های شناخته شده برای کسب درآمد در متاورس است. بسیاری از گیمر های جنوب شرقی آسیا با بازی های متاورسی درآمدزا” play to earn ” , امرار معاش می‌کنند. حتی Snoop Dogg رپر معروف و بسیاری از هنرمندان روش جدیدی برای کسب درآمد از متاورس با بازی کردن برای خود پیدا کردند. هم بازی میکنند و سرگرم میشوند هم کسب در آمد میکنند واقعا ایده ای جالب نیست؟

به زبان ساده، متاورس یک قلمرو مجازی است که تقریباً همه چیز و همه چیز در آن امکان پذیر است. بازی‌هایی مانند Axie infinity ماهیانه 3000 تا 5000 دلار به بازیکنان می‌دهند. بازی‌های دیگری نیز در متاورس وجود دارد که در حال جمع‌آوری سرمایه برای عرضه در آینده هستند. پس در متاورس بازی کنید و درآمد کسب کنید.

آیا این مطلب مفید بود ؟