نظریه امواج الیوت : امواج Impulse الیوت (محرک، پیشرو)

امواج محرک یا ایمپالس

آقای الیوت نشان داد که بازارهای دارای روند (trending market) بر اساس آنچه او الگوی موج 5-3 می نامد، حرکت می کنند. اولین الگوی 5 موجی، امواج پیشرو یا امواج ایمپالس؛ و آخرین الگوی 3 موجی، امواج اصلاحی نامیده می شوند.

در چنین الگویی، امواج 1،3،5 امواج محرک هستند، به این معنی که با روند کلی، هم جهت هستند؛ و در مقابل، امواج 2 و 4 اصلاحی هستند. امواج 2 و 4 را با الگوی اصلاحی ABC (که در مطالب بعدی درمورد آن توضیح خواهیم داد) اشتباه نگیرید!

بیایید ابتدا نگاهی به الگوی محرک 5 موجی بیندازیم. اگر آن را به صورت تصویری ببینید بهتر است:

Impulse Waves

البته هنوز هم کمی گیج کننده به نظر می رسد، بهتر است آن را به صورت رنگی ببینیم:

Impulse Waves

در ادامه شرح کوتاهی از آنچه در طول هر موج اتفاق می افتد، آورده شده است. ما قصد داریم در مثال خود از بازار سهام استفاده کنیم، زیرا سهام همان چیزی است که آقای الیوت از آن استفاده کرده است. اما واقعا مهم نیست که از چه بازاری استفاده شود، از بازار جفت ارزها تا اوراق قرضه، طلا نفت یا هر چیز دیگری. نکته مهم این است که نظریه امواج الیوت می تواند در بازار ارزها هم مورد استفاده قرار بگیرد.

امواج الیوت : موج 1

سهام حرکت اولیه خود به سمت بالا را انجام میدهد.

این حرکت معمولا توسط تعداد نسبتا کمی از افراد ایجاد می شود که ناگهان (به دلایل مختلف واقعی یا خیالی) احساس می کنند که قیمت سهام ارزان است، و زمان مناسبی برای خرید است؛ و این باعث افزایش قیمت می شود.

امواج الیوت : موج 2

در این مرحله، افرادی که در موج اولیه بودند، بر این باورند که ارزش سهام overvalue  است، یعنی بیش از چیزی است که باید باشد (گران تر است)؛ بنابراین معاملات لانگ (خرید) خود را در سود می بندند و این باعث می شود که قیمت سهام پایین بیاید. با این حال، قبل از اینکه سهام دوباره به عنوان معامله “خرید” در نظر گرفته شود، به پایین ترین سطح قبلی خود (previous low) نمیرسد.

امواج الیوت : موج 3

این موج معمولا طولانی ترین و قوی ترین موج است. در این مرحله، سهام، توجه عموم مردم را به خود جلب کرده است. افراد بیشتری از سهام مطلع می شوند و می خواهند آن را بخرند. این باعث می شود قیمت سهام، بالا و بالاتر برود. این موج معمولا از موج ایجاد شده در انتهای موج 1، بالاتر می رود (یک higer high جدید ثبت می کند).

امواج الیوت : موج 4

معامله گران دوباره معاملات خود را می بندند چون دوباره معتقدند که قیمت سهام گران است.

این موج ضعیف است، زیرا معمولا افراد بیشتری هستند که هنوز نسبت به سهام دیدگاه صعودی دارند و منتظر “خرید در قیمت پایین” هستند.

امواج الیوت : موج 5

این همان نقطه ای است که عمده مردم در بورس به آن می رسند، و حرکتی هیستریک است و توسط هیجان زیاد هدایت می شود.

در اینگونه مواقع معمولا مدیر عامل شرکت دارای سهام را در صفحه اول مجلات بزرگ به عنوان شحصیت سال می بینید. معامله گران و سرمایه گذاران شروع به ارائه دلایل مضحک برای خرید سهام می کنند و اگر کسی با آنها مخالفت کند، با او برخورد می کنند.

این دقیقا همان زمانی است که سهام بیش از حد گران (overprice) می شود. در این زمان، Contrarianها (افرادی که بر خلاف روند بازار معامله می کنند) شروع به گرفتن پوزیشن شورت (فروش) می کنند که باعث شروع الگوی ABC می شود.

امواج ایمپالس گسترده

یکی از نکاتی که باید درمورد نظریه امواج الیوت بدانید این است که یکی از 3 موج محرک (1، 3 یا 5) همیشه ” Extended” خواهد بود (امتداد یافته). به زبان ساده، بدون در نظر گرفتن درجه، همیشه یک موج، طولانی تر از دو موج دیگر خواهد بود. به گفته الیوت، معمولا این موج، موج پنجم است که امتداد می یابد. البته با گذشت زمان، این روش قدیمی نام گذاری موج ها تغییر کرده است زیرا افراد بیشتری موج سوم را به عنوان موج امتداد یافته در نظر می گیرند.

آیا این مطلب مفید بود ؟