اخبار کوتاه : بانک‌های مرکزی با افزایش نرخ بهره در پاسخ به افزایش تو …

انتشار در : 10 ماه گذشته

بانک‌های مرکزی با افزایش نرخ بهره در پاسخ به افزایش تورم در حال بازگشتی ناامیدانه هستند

این فقط ترس از تورم به سبک دهه 1970 نیست که بانک مرکزی را در معرض خطر قرار داده است، بلکه ترس از مسیر بازگشت از اقداماتی است که برای راضی نگه داشتن کارگران در سال‌های پیش در پاسخ به کرونا اجرا شده است.

بانک بین المللی اخیرا اشاره کرد که مکانیسم های هزینه زندگی که افزایش حقوق و دستمزد را به افزایش قیمت های مصرف کننده مرتبط می کند، خطر بازگشت را دارد و هشدار داد که می توانند به مارپیچ احتمالی دستمزد-قیمت کمک کنند.

اتحادیه کارکنان بانک مرکزی اروپا، با برجسته کردن ناامیدی ها از کاهش قدرت خرید، به دنبال افزایش دستمزد مطابق با تورم منطقه یورو که در حال حاضر 7.4 درصد (بیش از سه برابر هدف رسمی )می باشد هستند ولی ECB درخواست اتحادیه برای افزایش دستمزد مرتبط با تورم را رد کرده است

کارلوس بولز، اقتصاددان بانک مرکزی اروپا و نایب رئیس اتحادیه کارکنان IPSO که درخواست‌هایش توسط لاگارد رد شد، می‌گوید: «عدم شاخص‌سازی به این معناست که کارگران همیشه کسانی هستند که در هنگام شوک قیمتی ضربه می‌خورند.

اخیرا اتحادیه فولادسازان آلمان خواهان افزایش 8.2 درصدی حقوق است.
آلمان و فرانسه یا حداقل دستمزدها را افزایش می دهند یا با فراخوان هایی برای انجام این کار مواجه هستند.

از نظر ریکاردو ریس، استاد دانشکده اقتصاد لندن، این شتاب تازه برای دستمزدهای مرتبط با تورم، نشانه کاهش ایمان به توانایی سیاست گذاران برای کنترل قیمت هاست.
او گفت: «بانک‌های مرکزی باید بسیار نگران باشند که مردم آنقدر کم به هدف تورمی اعتماد دارند که می‌خواهند با شاخص‌سازی در برابر تورم بیمه شوند (یعنی ملاک خود را همین تورم بالا در نظر بگیرند)» که این کار آنها (سیاست گذاران پولی) را “بسیار سخت تر” می کند.

اخبار به صورت خودکار از منابع مختلف جمع اوری و منتشر میشود، ایران اف ایکس تریدر این اخبار را تایید یا تکذیب نمیکند.
آیا این مطلب مفید بود ؟