بانک فدرال رزرو: معرفی و راهنمای تریدر های فارکس

سیستم فدرال رزرو (Fed) در سال 1913 توسط کنگره ایالات متحده آمریکا تاسیس شد. اقدامات و سیاست های فدرال رزرو تاثیر عمده ای بر ارزش پول دارد و بر بسیاری از معاملات مربوط به دلار آمریکا اثر گذار است.

بانک فدرال رزرو

فدرال رزرو چیست؟

فدرال رزرو بانک مرکزی ایالات متحده است. هدف از تاسیس این سازمان، ایجاد یک سیستم پولی و مالی با ثبات و انعطاف پذیر برای کشور آمریکا است. وظایف کلی آن تنظیم سیاست پولی و نظارت بر عملکرد اقتصادی موثر به منظور خدمت به منافع عمومی است.

برای تحقق این دستورالعمل ها، فدرال رزرو پنج وظیفه کلی را انجام میدهد:

 • ترویج حداکثر اشتغال، قیمت گذاری با ثبات و نرخ بهره متوسط
 • کاهش ریسک تا جایی که ممکن است به منظور ایجاد یک سیستم مالی باثبات
 • توسعه ایمنی در موسسات مالی
 • حفظ امنیت در سیستم های پرداخت و تسویه حساب
 • حمایت از مصرف کننده از طریق یک موضع نظارتی

برای اجرای عملیات روزانه، کشور آمریکا به 12 ناحیه فدرال رزرو تقسیم شده است و به هر کدام توسط یک بانک رزرو جداگانه خدمت رسانی می شود. این ناحیه و بانک های عضو آنها به طور مستقل عمل میکنند و در عین حال تحت نظارت هیئت حکام فدرال رزرو هستند.

چه کسی مالک فدرال رزرو است؟

فدرال رزرو هم یک نهاد خصوصی است و هم دولتی. شورای حکام (Board of Governors) یک سازمان دولتی است، در حالی که ساختار خود بانک ها، مانند شرکت های خصوصی است – عضوهای بانک، سهام دارند و سود سهامشان را هم دریافت می کنند.

رئیس فدرال رزرو کیست؟

کمیته بازار باز فدرال رزرو سیاست‌های پولی را تعیین می‌کند. این کمیته متشکل از ۱۲ عضو است که ۷ تن از آن‌ها برای مدت ۱۴ سال توسط رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا منصوب می‌شوند. به این ترتیب که هر دو سال و در ژانویه یکی از این اعضاء که دوره‌اش به پایان رسیده‌است جای خود را به کسی می‌دهد که به پیشنهاد رئیس‌جمهور و تأیید سنا انتخاب می‌شود.

هم‌اکنون ریاست فدرال رزرو را جروم اچ. پاول بر عهده دارد. جروم اچ. پاول ۶۴ ساله، جمهوری‌خواه و دانش‌آموخته رشته علوم سیاسی دانشگاه پرینستون است. وی مدرک حقوق خود را نیز در سال ۱۹۷۹ میلادی از دانشکده حقوق جورج‌تاون دریافت کرد. پاول سال‌ها در شرکت‌های سرمایه‌گذاری بانکی مانند «دیلون» و «کارتیل» در رده‌های مدیریتی فعالیت کرده‌است.

کدام بانک ها فدرال رزرو را تشکیل میدهند؟

12 ناحیه فدرال رزرو که هر کدام دارای بانک رزرو مخصوص به خود هستند عبارتند از:

 • بوستون
 • نیویورک
 • فیلادلفیا
 • کلیولند
 • ریچموند
 • آتلانتا
 • شیکاگو
 • سنت لوئیس
 • مینیاپولیس
 • کانزاس
 • دالاس
 • سانفرانسیسکو

مسئولیت فدرال رزرو در برابر وظایف خود چگونه است؟

فدرال رزرو در برابر مردم و همچنین کنگره ایالات متحده پاسخگو است. در حالی که سیستم تنظیم سیاست پولی به گونه ای طراحی شده که واضح و شفاف باشد، رئیس و مقامات فدرال رزرو در مقابل کنگره شهادت میدهند. و به منظور پاسخگویی، کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) پس از تمام جلسات به صورت سالانه، بیانیه هایی را منتشر خواهد کرد.  تمام صورت های مالی، سالی یک بار به طور مستقل حسابرسی می شوند تا از مسئولیت مالی اطمینان حاصل شود.

دستورات مهم اقتصادی سیستم فدرال رزرو

وظیفه اصلی بانک فدرال رزرو، سیاست پولی ایالات متحده است. اهداف قانونی این سیاست پولی توسط کنگره مشخص شده و عبارتند از:

 • حداکثر اشتغال: سیاست پولی تعیین شده توسط FOMC باید تضمین کند که نرخ بیکاری پایین باقی می ماند و در جایی که نیاز است برای تقویت اقتصاد تلاش میکند تا کسب و کارها شکوفا شوند، سود ببرند و کارکنان بیشتری را استخدام کنند.
 • ثبات قیمت: فدرال رزرو ثبات قیمت را “نرخ تورم 2 درصد در بلند مدت” تعریف می کند.
 • نرخ بهره متوسط در بلند مدت: این امر در کنار ثبات قیمت ها کار میکند – وقتی اقتصاد با ثبات است، نرخ بهره بلند مدت در سطح متوسط باقی میماند.

فدرال رزرو قصد دارد از طریق تاثیر گذاری بر نرخ بهره و جو مالی عمومی به سیاست های پولی خود دست یابد که می تواند منجر به نوسانات دلار آمریکا قبل از اعلامیه های فدرال رزرو و تغییر در سیاست ها شود.

کمیته بازار آزاد فدرال

سیاست پولی توسط کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) تعیین می شود که بر عملیات بازار آزاد سیستم فدرال رزرو نظارت میکند. اعضای FOMC هدفی برای نرخ وجوه فدرال در جلسات FOMC تعیین میکنند. این نرخ، بهره ای است که آنها میخواهند بانک ها برای وام های یک شبه (overnight loans) به یکدیگر از آن استفاده کنند. در حالی که FOMC نرخ را کنترل نمیکند، اما به سه طریق بر آن تاثیرگذار است:

 • عملیات بازار آزاد (Open market operations)
  این به معنای خرید و فروش اوراق قرضه دولتی در بازار آزاد است – فروش اوراق قرضه با هدف افزایش نرخ بهره، عرضه پول را کاهش میدهد. خرید اوراق قرضه با هدف کاهش نرخ بهره، پول را به اقتصاد برمیگرداند.
 • نرخ Discount
  این نرخی است که بانک ها برای استقراض پول از فدرال رزرو می پردازند. زمانی که این نرخ کمتر باشد، احتمال این که نرخ وجوه فدرال نیز پایین تر باشد، بیشتر است.
 • الزام ذخیره سازی (Reserve requirements)
  بانک ها باید درصد مشخصی از سپرده های مشتریان را برای تامین برداشت ها نگه دارند – این الزام ذخیره سازی است. وقتی این مقدار افزایش می یابد، بانک ها میتوانند به همان اندازه پول وام بدهند و باید نرخ های بهره بالاتری را نیز درخواست کنند. اگر این مقدار کاهش یابد، بانک ها می توانند پول بیشتری وام دهند و نرخ بهره کمتری را در خواست کنند.

چگونه نرخ صندوق های فدرال بر دلار آمریکا تاثیر میگذارد؟

نرخ بهره فدرال رزرو (Fed’s interest rate) که به عنوان نرخ وجوه فدرال رزرو (Fed funds rate) نیز شناخته می شود، توسط شورای حکام سیستم فدرال رزرو تعیین می شود. نرخ بهره فعلی (current interest rate) و انتظارات تغییر نرخ بهره آتی (future interest rate) هر دو می توانند بر ارزش دلار آمریکا تاثیر بگذارند. اگر تریدرها، بر اساس اطلاعیه های شورای حکام، تغییر در نرخ بهره را پیش بینی کنند، می تواند باعث افزایش یا کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزها شود.

این جدول روشی را نشان میدهد که انتظارات بازار و تغییرات نرخ بهره می تواندن بر ارزش دلار تاثیر بگذارد:

انتظارات بازارنتایج واقعینتیجه تاثیر در بازار
افزایش نرخنگه داشتن نرخکاهش ارزش پول
کاهش نرخنگه داشتن نرخافزایش ارزش پول
نگه داشتن نرخافزایش نرخافزایش ارزش پول
نگه داشتن نرخکاهش نرخکاهش ارزش پول

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، دلار در برابر ین، پیش از اعلام نرخ بهره فدرال رزرو در دسامبر 2016، افزایش پیدا کرد. زیرا به طور گسترده انتظار میرفت که نرخ وجوه فدرال افزایش یابد. این جفت ارز، در روز اعلام یعنی 14 دسامبر 2016، به اوج قیمتی رسید.

USD/JPY

چگونه میتوان بر اساس تصمیمات پولی فدرال رزرو معامله کرد؟

برای این کار، معامله گران باید این دو مرحله کلیدی را دنبال کنند:

 • اخبار فدرال رزرو را دنبال کنید. FOMC سالانه هشت جلسه منظم برگذار می کند که در آن سیاست ها و نرخ های بهره مورد بحث و توافق قرار می گیرند. پیگیری اخبار قبل از این جلسات، بهترین راه برای پیش بینی نرخ بهره و به دنبال آن خرید یا فروش دلار آمریکا است.
 • اخبار بازار را دنبال کنید. مطمئن باشید این فقط شما نیستید که درمورد نرخ بهره گمانه زنی می کنید – قبل از جلسات و اطلاعیه های فدرال رزرو، بسیاری از معامله گران فارکس جلسات را دقیق بررسی می کنند. مراقب پیش بینی های دیگران باشید و آنقدری آگاهی داشته باشید که بتوانید نظرات خود را داشته باشید و منطق خود را به منطق دیگران اضافه کنید.

هیچ روشی برای پیش بینی تصمیمات نرخ بهره هرگز نمی تواند کاملا دقیق باشد. مهم است که به عنوان یک معامله گر در بازار فارکس از خود محافظت کنید، بنابراین حتما همیشه در معاملاتتان حد ضرر داشته باشید تا در صورتی که بازار بر خلاف پوزیشن شما حرکت کرد، ضرر خود را به حداقل برسانید.

به یاد داشته باشید که به برنامه معاملاتی خود پایبند بمانید و معامله ای که نمی توانید ضررش را تحمل کنید را باز نکنید. بازار می تواند در هر دو جهت حرکت کند، مهم نیست چقدر اطمینان دارید که حرکت بازار به نفع شما خواهد بود، همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که خلاف پوزیشن شما حرکت کند.

نکات مهم درخصوص فدرال رزرو و معاملات فارکس

 • معامله گران باید به دنبال پیگیری تحولات در فدرال رزرو باشند و منتظر اطلاعیه های قبل و بعد از جلسات FOMC نیز باشند.
 • دلار آمریکا یکی از ارزهای پرمعامله است، اما این امر آن را بدون ریسک نمیکند. از ضررهای احتمالی آگاه باشید و بدانید که موفقیت در ترید، هرگز تضمین شده نیست.
 • سیاست های پولی و تحولات کلی در فدرال رزرو را مدام دنبال کنید. ارزش ارز و سیاست های پولی ارتباط نزدیکی با هم دارند.
آیا این مطلب مفید بود ؟